کد خبر : 7861
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۰:۱۲
8 views

ایده‌آل‌خواهی افراطی در ازدواج

ایده‌آل‌خواهی افراطی در ازدواج

به گزارش خبرنگار وسائل، دخترها و پسرها به دنبال ایده آل نباشند. در امر ازدواج، هیچ کس ایده آل نیست. انسان نمی‌تواند ایده آل خود را پیدا کند. باید بسازند و زندگی کنند. خداوندان شاء الله زندگی را شیرین خواهد کرد و به آن‌ها برکت خواهد داد و ان شاء الله مورد رضای الهی قرار


به گزارش خبرنگار وسائل، دخترها و پسرها به دنبال ایده‌آل‌خواهی افراطی در ازدواجایده آل نباشند. در امر ازدواج، هیچ کس ایده آل نیست. انسان نمی‌تواند ایده آل خود را پیدا کند. باید بسازند و زندگی کنند. خداوندان شاء الله زندگی را شیرین خواهد کرد و به آن‌ها برکت خواهد داد و ان شاء الله مورد رضای الهی قرار خواهند گرفت.

رهبر معظم انقلاب در حاشیه خطبه‌های عقد، توصیه‌هایی به زوج‌های داشته‌اند که «پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه ای» منویات ایشان را در قالب «خانواده ایرانی» عرضه نموده و رسانه رسمی حوزه در شماره‌های مختلف تقدیم حضور علاقمندان می‌نماید.

 

حسادت و غیرت یکدیگر را تحریک نکنید

من همیشه به مردهای جوان توصیه می‌کنم، که شما در معاشرت با نامحرم و حتی محارم کاری نکنید و حرفی نزنید که زنانِ خود را وادار به حسادت کنید. به دختران جوان هم سفارش می‌کنم که در برخورد با مردهای بیگانه، کاری نکنید و حرفی نزنید که حسّ حسادت و غیرت شوهرانشان را تحریک نمایند. این حسادت‌ها بدبینی می‌آورد و پایه‌های محبّت را سُست می‌کند و از ریشه می‌سوزاند.

 

تحقیرِ همسر، آغازِ فروپاشی خانواده

ظلم، تبعیض و اهانت، در هر حالی غلط است. اگر شما عالی‌ترین مرد دنیا باشید و زن شما مثلاً از لحاظ سواد و معلومات و … یک خانم کم سوادی باشد، یا از یک خانوادهٔ پایینی باشد، شما حقّ کمترین ظلم و اهانتی را به او ندارید، زن همان زن است تا ابد. حق کمترین اهانتی را به او ندارید. این البته فقط مخصوص ما نیست. این اروپایی‌های اُدکلن زدهٔ اتو کشیده، گاهی خیلی بدتر از جوامع ما به این موجودات ظلم می‌کنند. مرد حق ندارد ـ ولو بالاتر از زن باشد ـ به زنش جفا کند.

زن هم همینطور. گاهی زن، یک خانم باسواد تحصیل کرده است که مثلاً حالا با یک مردِکارگری ازدواج کرده است. او هم حق ندارد مرد را تحقیر کند.

مرد، باز هم برای او نقطهٔ اتکایی است. باید به او تکیه کند. باید او را از لحاظ روحی چنان حفظ کند که بشود به او تکیه کرد. این، خانوادهٔ سالم است. اگر خانواده را این طوری تشکیل دادید، بدانید که یک رکن اساسی سعادتِ خودتان را تأمین کرده‌اید.

دخترها و پسرها به دنبال ایده آل نباشند. در امر ازدواج، هیچ کس ایده آل نیست. انسان نمی‌تواند ایده آل خود را پیدا کند. باید بسازند و زندگی کنند. خداوندان شاء الله زندگی را شیرین خواهد کرد و به آن‌ها برکت خواهد داد و ان شاء الله مورد رضای الهی قرار خواهند گرفت.

آدم، اول که نگاه می‌کند، همه‌اش حُسن است. بعد که وارد می‌شود اخلاقیّاتی هست، نقایص و کمبودهایی هست، ضعف‌هایی وجود دارد که به تدریج در یکدیگر کشف می‌کنند. این‌ها نباید موجب سردی بشود. باید با این کمبودها ساخت، چون بالاخره مردِ ایده آل بی‌عیب و زنِ ایده آل بی‌عیب در هیچ کجای عالم پیدا نمی‌شود.

ازدواج، عاملی برای رفاه، سکون و گسترش مدنیّت بشری است. راهی مهم برای آسایش جامعه و رفاه بشریت است. بنا بر این، ازدواج آثار و نتایج بسیار سازنده‌ای برای افراد و به تبع آن، برای جامعه دارد که در این جا به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

ارضای نیازها و گرایش‌های غریزی

بقای نسل بشر

ایجاد آرامش و اطمینان روحی و روانی و نجات از تنهایی

ریشه‌کن شدن بسیاری از انحرافات و فسادها

حفظ و تقویت ایمان و معنویت در افراد (تکمیل شدن دین)

 تکامل روحی، فکری و جسمی افراد،

 توسعه و رشد ارزش‌های اخلاقی (اعم از فردی و اجتماعی)

 

ازدواج در دنیای امروز

در دنیای امروز که با مظاهر فریبنده خود، الگوهای بسیار نامناسبی را برای زندگی افراد معرفی می‌کند، بسیاری از جوانانی که اطلاعات کمی از ازدواج و مسائل مربوط به تشکیل خانواده دارند، گرفتار انتخاب‌های نسنجیده و در نتیجه، شکست‌های جبران‌ناپذیری در زندگی خویش می‌شوند.

جوانان ما باید همیشه این نکته مهم را در نظر بگیرند که انتخاب همسر بدون بررسی، دقت و اندیشه، همانند خریدن یک عینک بدون معاینه، آزمایش و سنجش، برای چشم است؛ چرا که همان‌گونه که عینک خریداری شده، احتمال دارد که به چشم‌های ما نخورد و حتی زیان و ضررهایی نیز برای چشممان داشته باشد، همسری هم که بدون دقت و بررسی لازم انتخاب شده باشد، همین وضع را داراست.

 

سختگیری و دقت تا چه اندازه؟

سختگیری در انتخاب همسر تا آن‌جا که انسان را از سهولت و سهل‌انگاری در انتخاب، باز دارد و او را به دقت لازم و مفید در این امر وادارد، بسیار به‌جا و سازنده است؛ اسلام، درباره بسیاری از مسائل پیرامون ازدواج مثل: مهریه، جهیزیه، ثروت، تشریفات، آداب و رسوم و… به آسان‌گیری و سادگی و عدم سختگیری توصیه می‌نماید. همچنان که در روایات آمده است: «بهترین همسران، کسانی‌اند که مهریه‌شان کمتر باشد.

و… اما هنگامی که سخن، در باب «انتخاب همسر» است، شخص را بر حذر می‌دارد و از او می‌خواهد که معیار و ملاک‌هایی را لحاظ کند و دقت و سختگیری لازم را برای رعایت شدن ملاک‌های واقعی در انتخاب همسر، داشته باشد، «بنگر چه گردنبندی برگردنت می‌اندازی!» و نیز سفارش شده که: «از ازدواج با احمق بپرهیزید» و ده‌ها مورد دیگر که معیار و ملاک‌های اسلامی را برای یک انتخاب موفق در گزینش همسر برای انسان، مشخص می‌کند.

ولیکن سختگیری‌های بی‌مورد که بعضی اوقات فرد را پس از مدتی از ازدواج، بیزار می‌کند و یا موجب تأخیر در ازدواج برای چند سال می‌شود، و همچنین سختگیری‌هایی که ناشی از یک دسته تفکرات ایده آل (آرمانی) و دور از واقعیت (خیالی) باشد، بسیار ناشایست است که انسان باید از آن دوری گزیند.

 

درمان سختگیری‌های افراطی در انتخاب همسر

اگر انسان در مسئله انتخاب همسر، معیار و ملاک صحیح داشته باشد، هیچ وقت دچار سرگردانی و اشتباه نمی‌شود؛ باید بدانیم آن دقتی که در مورد انتخاب همسر، مطرح می‌شود، غیر از سختگیری‌های بی‌مورد و افراطی است؛ چرا که هیچ وقت، همسرِ کاملِ بدون هیچ عیب و نقص و از هر جهت مطابق با میل انسان، یافت نشده و نمی‌شود. 

آیا خود شما از هر جهت، بی‌عیب و نقص هستید بنا بر این در انتخاب همسر نباید خیلی آرمانگرایانه فکر کنیم؛ هماهنگی و همفکری صد در صد با همسر آینده‌مان، امکان‌پذیر نیست و همیشه تعدادی ناهماهنگی و فاصله باقی خواهند ماند که ما باید این فاصله‌ها و ناهماهنگی‌ها را به حداقل برسانیم تا باقی آن‌ها هم به وسیله تفاهم، گذشت، محبّت و بزرگواری، پس از ازدواج، برطرف شوند.

 

یکی از پیامدهای مهم سختگیری افراطی

یکی از پیامدهای مهمِ سختگیری افراطی در زمینه انتخاب همسر، تأخیر افتادن در کار ازدواج و گاهی هم منصرف شدن شخص از ازدواج و تشکیل خانواده است. این پیامد، به خودی خود، آثار بسیار منفی‌ای بر زندگی اشخاص دارد که از آن‌جمله است:

ایجاد ناراحتی‌های عصبی و روانی در فرد،. بروز انحرافات جنسی و فساد اخلاقی،

عدم بهره‌وری از دوران شیرین و بانشاط جوانی

تزلزل پایه‌های اعتقادی و ارزش‌های دینی در فرد

 عدم آرامش روحی و روانی و از دست دادن قدرت تصمیم‌گیری

فاصله گرفتن از موفقیت و سعادت در زندگی و عدم بروز استعدادها

بنا بر این، با تقویت روحیه تصمیم‌گیری، پرهیز از تفکّرات آرمان گرایانه (ایده‌آل) و آشنایی با معیارها و ملاک‌های واقعی انتخاب همسر، جلوی این‌گونه سختگیری‌های بی‌مورد و افراطی را بگیرید

 

از ازدواج با زن زیبایی که اصالت خانوادگی ندارد، دوری کنید / معیارهای انتخاب همسر

اگر افراد بدانند که مشخصات لازم برای انتخاب شریک زندگی چیست، هرگز در انتخابشان دچار سرگردانی و سختگیریِ بی‌فایده نخواهند شد، پس در این جا شایسته است که به ذکر برخی از معیارهای انتخاب همسر بپردازیم و به دلیل محدودیت این نوشتار، از توضیح و تفسیر آن‌ها صرف‌نظر می‌نماییم:

۱٫ ایمان و پایبندی به دین، ۲٫ اخلاق پسندیده انسانی، ۳٫ شرافت خانوادگی، ۴٫ سلامت جسمی و روحی، ۵٫ برخورداری از دانش لازم برای زندگی، ۶٫ زیبایی متناسب با همسر، ۷٫ کُفْوِ یکدیگر بودن (همتایی) که البته این مورد در برگیرنده بسیاری از شرایط و ملاک‌های مهم است. همتایی را می‌توان در موارد زیر بیان کرد: همتایی دینی و ایمانی، همتایی فرهنگی و فکری، همتایی اخلاقی، همتایی سنّی، همتایی خانوادگی، همتایی اجتماعی و سیاسی، همتایی روحی و روانی، همتایی علمی و عقلی./۵۰۴/۴۲۲/حارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.