کد خبر : 3677
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۱
63 views

ایراد‌های شورای نگهبان بر برخی از مهم‌ترین مصوبات ارسالی

ایراد‌های شورای نگهبان بر برخی از مهم‌ترین مصوبات ارسالی

به گزارش وسائل، نشست خبری عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، پیش از ظهر امروز، شنبه ۲۵ خردادماه برگزار شد.   طرح حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی   کدخدایی ابتدا گزارشی از مصوبات ارسالی به شورای نگهبان ارائه کرد و گفت: طرح حداکثر استفاده از توان تولیدی و


به گزارش وسائل، نشست خبری عباسعلی کدخدایی، ایراد‌های شورای نگهبان بر برخی از مهم‌ترین مصوبات ارسالیسخنگوی شورای نگهبان، پیش از ظهر امروز، شنبه ۲۵ خردادماه برگزار شد.

 

طرح حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی

 

کدخدایی ابتدا گزارشی از مصوبات ارسالی به شورای نگهبان ارائه کرد و گفت: طرح حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی با توجه به اصلاحات به عمل آمده مغایر موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد. همچنین لایحه حفاظت از خاک پس از چند نوبت رد و بدل شدن بین مجلس و شورای نگهبان و با توجه به اصلاحات انجام شده، مورد تأیید شورای نگهبان قرار گرفت.

 

 

لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان

وی درباره لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان گفت: این لایحه در جلسه ۲ خرداد شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در نهایت با وجود اصلاحات به عمل امده، در تبصره ماده ۹، اطلاق آن در مواردی که والدین تحفظ و نگهداری واجب را انجام نداده‌اند و صدمه مستند به آن‌ها باشد، خلاف موازین شرع شناخته شد. علاوه براین علی رغم اصلاح به عمل امده، ایراد بند ۵ سابق این شورا کماکان به قوت خود باقی است.

 

 

لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی

سخنگوی شورای نگهبان درباره لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی گفت: اطلاق اعطای تابعیت نسبت به مواردی که خوف بروز مشکلات و مسائل امنیتی وجود داشته باشد خلاف موازین شرع و مغایر بنده ۵ اصل ۳ قانون اساسی شناخته شد. به همین ترتیب اعطای پروانه اقامت به پدر با همین اشکال روبروست.

 

 

طرح اصلاح مواد ۱ و ۱۰ قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی

کدخدایی درباره طرح اصلاح مواد ۱ و ۱۰ قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی گفت: در ماده ۱ موضوع الحاق بند ۱۷ از انجا که روشن نیست آیا مقصود از این طرح توسعه احکام قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی به انجمن، جمعیت، اتحادیه، کانون صنفی و خانه‌هاست یا خیر، لذا پس از رفع ابعام اظهارنظر خواهد شد. همچنین در ماده ۲ از انجا که مشخص نیست آیا انجمن، اتحادیه، کانون صنفی و انجمن اسلامی باید از کمیسیون ماده ۱۰ مجوز پروانه فعالیت اخذ کنند یا خیر، در اینجا هم پس از رفع ابهام از سوی مجلس اظهارنظر می‌شود.

وی در پاسخ به سؤالی که درباره نقل قولی از وی مبنی بر سه شرط شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها، فساد مالی، فساد اخلاقی و ضدیت با نظام، گفت: البته شورای نگهبان همواره این معیار‌ها را در بررسی صلاحیت‌ها در نظر گرفته است و مباحثی مانند مفاسد اقتصادی و اخلاقی در قانون انتخابات وجود دارد. همچنین درباره افرادی که ضدیت با نظام و حاکمیت دارند نیز در قانون انتخابات مسائل مربوطه ذکر شده و صحبت من صرفاً یک دسته‌بندی در این باره بود. ملاک و معیار برای شورای نگهبان قانون است و در انتخابات پیش رو هم به جز اجرای قانون روش دیگری را نخواهیم داشت.

خبرنگاری از کدخدایی درباره توئیت او که گفته بود راه تخلف انتخاباتی در قوانین انتخاباتی کشور باز است سؤال کرد که کدخدایی در پاسخ اظهار کرد: این درد قدیمی است. قانون انتخابات یک قانون کارآمد و منطبق با نیاز‌های امروز نیست. البته تلاشی هم برای اصلاح آن صورت گرفت که متأسفانه به نهایت نرسید و امیدواریم اصلاح قانون انتخابات در موقعی دیگر انجام شود که ما هم بهتر بتوانیم پاسخگو باشیم و نظام انتخاباتی کشور از مشکلاتی که دارد نجات پیدا کند.

سخنگوی شورای نگهبان درباره پیشنهاد گفتگو چهره‌های سیاسی به ویژه از جریان اصلاح‌طلب با اعضای شورای نگهبان برای رفع برخی شبهات از جمله در موضوع نظارت استصوابی گفت: این گفتگو‌ها انجام می‌شود، ولی لازم نیست که رسانه‌ای شود و دوستان تشریف می‌آورند و ما توضیحات خود را ارئه می‌دهیم و به ابهامات پاسخ می‌دهیم.

 

 

امکان برگزاری انتخابات الکترونیکی

وی درباره امکان برگزاری انتخابات الکترونیکی گفت: تا هر جایی که دوستان ما در وزارت کشور برای برگزاری انتخابات الکترونیکی آمادگی و امکانات لازم را داشته باشند و بتوانند شرایط امنیتی آن را تأمین کنند ما هم آماده هستیم وخوشبختانه هماهنگی خوبی بین شورای نگهبان و وزارت کشور وجود دارد.

 

 

امکان نظارت بر انتخابات شورا‌ها از سوی شورای نگهبان

وی درباره امکان نظارت بر انتخابات شورا‌ها از سوی شورای نگهبان با توجه تخلفات اعضای شورا‌ها در شهر‌های مختلف گفت: شورای نگهبان هیچ وقت شوق و میلی برای توسعه اختیارات و وظایف خود نداشته و ندارد و قانون اساسی هم چنین اختیاری را برای شورای نگهبان قائل نیست و در اجرا هم شورای نگهبان قادر نیست که نظارت بر انتخابات شورا‌ها داشته باشد./۹۰۸/۲۴۱/ح

منبع: ایکناارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آرشیو