کد خبر : 3546
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۰:۱۶
32 views

نگاهی بر کتاب «سلوک اخلاقی»

نگاهی بر کتاب «سلوک اخلاقی»

این کتاب در سه فصل تدوین شده که فصل اول به بحث از کلیاتی اختصاص دارد و ناظر بر مجموع کار است؛ مباحثی در تفاوت رویکرد فلسفی و عرفانی و تعامل میان آن دو، پیدایش نحله‌های تلفیقی و در نهایت تعیین اسلوب مناسب برای نقد طرح‌های سلوکی حکیمان و عارفان. طرح‌های عارفان در فصل دوماین کتاب در سه فصل تدوین شده که فصل اول به بحث از کلیاتی اختصاص دارد و ناظر بر مجموع کار است؛ مباحثی در تفاوت رویکرد فلسفی و عرفانی و تعامل میان آن دو، پیدایش نحله‌های تلفیقی و در نهایت تعیین اسلوب مناسب برای نقد طرح‌های سلوکی حکیمان و عارفان.

طرح‌های عارفان در فصل دوم بررسی شده که بخش نخست آن گفت‌وگویی است از پیشینه‌ها و ریشه‌های این طرح‌ها در قرآن و حدیث و همچنین سنت عارفان در برخورد با آیات و روایات. بحث پایانی این بخش، توضیحی است تفصیلی از معنای حال و مقام در سخن عارفان. این بحث حاوی نکاتی است کلیدی که برای فهم طرح‌های سلوکی اهل عرفان توجه به آن ضروری است.

فصل سوم از طرح‌های معدود حکیمان حکایت دارد. ریشه‌ها و پیشینه‌ها در این فصل نیز نخستین بخش را به خود اختصاص می‌دهد. بخش‌های بعدی به تحلیل و نقادی طرح‌های اهل حکمت پرداخته و از طرح‌های مسکویه، ابن‌سینا و خواجه نصیرالدین طوسی گفت‌وگو می‌کند. آخرین طرح از آن صدرالدین شیرازی است که ادامه‌ای فیلسوفانه بر طرح اسفار اربعه عارفان است.

کتاب «سلوک اخلاقی» در ۴۵۶ صفحه با قیمت ۵۵ هزار تومان به همت انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شده است./۹۰۸/۴۲۲/ح

 

منبع: مهربرچسب ها : ، ، ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.